Lehtiarkisto > Kaltio 6/2011 > Pääkirjoitus 6/2011

Kaikki peittyy valkeaan, on joulu taas

Pääkirjoitus Paavo J. Heinonen

Kiinteistösijoitusyhtiö Citycon tuhosi syyskuussa taiteilija Teemu Takatalon kriittisen ”Tiedostavan kuluttajan synninpäästö” -teoksen tamperelaisen kauppakeskus Tullintorin tyhjään liiketilaan pystytetystä näyttelystä. Kauppakeskuspäällikkö Mari Laaksosen mukaan (www.hs.fi 28.9.2011) suoraan seinälle tehty teos peitettiin valkoisella maalilla, ”koska kauppakeskuksen omien yritysten kritisointi tuntui sopimattomalta.” Tuhoamisesta ei tietojen mukaan kerrottu taiteilijalle etukäteen.

Sensuroinnin ansiosta Takatalon teoksen esittämä kritiikki levisi sosiaalisessa mediassa hetkessä ympäri maailman. ”Kauppakeskus Tullintorin omistaja, ylikansallinen Citycon toteaa vuosikertomuksessa 2010 ympäristövastuun olevan lähinnä liiketoimintaa vaikeuttava ongelma”, Takatalo oli kirjoittanut teokseensa. ”Vuonna 2010 yhtiön oman toiminnan aiheuttama hiilijalanjälki kasvoi 12,6 %.”

Esitettyä kritiikkiä ei väitetty virheelliseksi. Kauppakeskuksen ”Kulttuuripäivien” yhteyteen se oli vain liian ikävä asia – ”halutaan herättää mukavia mielleyhtymiä ja mielihyvää”, Laaksonen kommentoi HS:lle.

Citycon Oyj rakentaa myös Oulun keskustaan suuren ja mahtavan kauppakeskuksen Osuuskauppa Arinan kanssa, kunhan kallioparkkia eli Kivisydäntä kritisoivat viherpiipertäjien ja muiden tapaänkyröiden äänet saadaan hiljennettyä. Lienee turha odottaa, että sielläkään annettaisiin tilaa epäkaupalliselle kaupunkilaisten toiminnalle.

* * *

Idea sensuuri-Kaltioon kehkeytyi vuonna 1965 lehden päätoimittajan paikalta eronneen Jorma Eton viime kesäisestä yhteydenotosta (s. 11). Eton eroon johtanut sensurointi muistutti Jussi Vilkunan potkuista Kaltion oman Muhammed-kohun yhteydessä helmikuussa 2006.

Tanskalaisen Jyllands-Postenin julkaisemista pilapiirroksista 2005 liikkeelle lähtenyt kuvakiista jatkui dramaattisesti marraskuun 2. päivän aamuna, kun ranskalaisen satiirilehti Charlie Hebdon toimitus tuhoutui polttopulloiskussa lehden ilmoitettua seuraavan numeronsa päätoimittajaksi Profeetta Muhammedin. Samana päivänä ilmestyneen lehden kannessa Muhammed määrää sata raipaniskua jokaiselle, jota lehti ei naurata kuoliaaksi, ja pääkirjoitus on merkitty Profeetan nimiin.

Charlie Hebdo antoi julkisuuteen kommentin, jonka mukaan lehden tarkoitus ei ollut provosoida. Oli tai ei, provosoituneitten väkivallalla esittämää ilmaisunvapauteen kohdistunutta hyökkäystä on mahdotonta puolustella. Sen tuomitsi myös Ranskan muslimineuvoston puheenjohtaja Mohammed Moussaoui.

Suomessa ja muissa sivistysvaltioissa voidaan ikävien asioiden ilmetessä turvautua väkivallan sijaan öljymaaliin tai valtiokoneiston oikeuslaitokseen. Pääministerille epämukavia mielleyhtymiä ja henkisiä kärsimyksiä tuottanut Susan Ruusunen tuomittiin kustantajansa kanssa sakkoihin sekä rahallisiin korvauksiin. Norjassa palkittua Karl Ove Knausgårdia (s. 16) odottanee kunnianloukkaussyyte.

On joulukuu, ja (toivon mukaan) pohjoisen maan peittää jälleen kauniin puhdas, neitseellisen valkea lumipeite. Syksyn rumat jätökset on lupa unohtaa, ne maatuvat hiljalleen nostaakseen taas huhtikuussa kevätesikot auringon sulattamiin lampareisiin. On aika lahjojen antamisen ja saamisen, aika rakkauden ja mielihyvän, aika uuden syntymän.

Maassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto. Totisesti.

 

< edellinen pääkirjoitus---seuraava pääkirjoitus >